Total List: YSRCP Assembly Candidates

Total List: YSRCP Assembly Candidates

Total List: YSRCP Assembly Candidates

Jagan Reddy on Monday announced candidates for 170 Assembly constituencies and 24 Lok Sabha constituencies in Andhra Pradesh (Seemandhra). Below is the complete list of 170 Assembly candidates constituency-wise. Jagan has kept five Assembly seats in pending.

Assembly candidates

1. Pulivendula: Y.S Jagan Mohan Reddy

2. Kurupam: Pamula Pushpa Sreevani

3. Parvathipuram: J. Prasanna Kumar

4. Saluru: Rajanna Dora

5. Palakonda: V. Kalavathi

6. Ichapuram: N. Ramarao

7. Palasa: V. Baburao

8. Tekkali: Duvvada Sreenivas

9. Pathapatnam: K. Venkatramana

10. Srikakulam: Dharmana Prasada Rao

11. Amudalavalasa: Tammineni Seetharam

12. Narasannapet: Dharmana Krishnadas

13. Araku: Sarveswara Rao

14. Paderu: G. Eeshwari

15. Echcherla: G. Kirankumar

16. Raajaam: Kambala Jogulu

17. Bobbili: Rao Sujay Krishna Rangarao

18. Cheepurapalli: Balgana Chandrasekhar

19. Gajapathi Nagaram: K. Sreenivas

20. Nellimarla: Dr. P. Suresh

21. Vijayanagaram: K. Veerabhadra Swamy

22. Srungavarapu Kota: R. Jagannatham

23. Bheemili: Karri Seetharam

24. Visakha (East): Vamsi Krishna Yadav

25. Visakha (West): Dadi Ratnakar

26. Visakha (South): K. Guruvulu

27. Visakha (North): C.H Venkatrao

28. Gajuwaka: Tippala Nagireddy

29. Chodavaram: Karanam Dharma Sree

30. Madugula: Muthyala Naidu

31. Anakapalli: Konathala Raghu

32. Pendurthi: Gandi Babji

33. Yalamanchili: Pragada Nageswara Rao

34. Payakaraopeta: Chengala Venkatrao

35. Narsipatnam: Petla Umashankar Ganesh ( Director Puri Jagannadh’s Cousin)

36. Rampachodavaram: Anantha Udayabhaskar

37. Tuni: Dadisetti Raja

38. Prathipadu: Varupula Subbarao

39. Pithapuram: Pendam Dorababu

40. Kakinada (Rural): C.H Sreenivasa Venugopalakrishna

41. Peddapuram: Thota Subbarao Naidu

42. Kakinada (City): Chandrasekhar Reddy

43. Jaggampeta: Jyothula Nehru

44. Ramachandrapuram: Pilli Subhash Chandrabose

45. Mummidivaram: Guthula Sai

46. Amalapuram: Golla Baburao

47. Rajole: Bathula Nageswara Rao

48. Kothapeta: Chirla Jagggi Reddy

49. Mandapeta: Girijala Venkataswamy Naidu

50. Anaparthi: Dr. Suryanarayan Reddy

51. Rajanagaram: Jakkampudi Vijayalakshmi

52. Rajahmundry (City): Bommana Rajakumar

53. Rajahmundry (Rural): Aakula Veerraju

54. Kovvuru: Tanethi Vanitha

55. Nidadavolu: Rajeev Krishna

56. Gopalapuram: Thalari Venkatrao

57. Narasapuram: Kothapalli Subbarayudu

58. Bheemavaram: Grandhi Sreenivas

59. Vundi: Pathapathi Sarraju

60. Tanuku: Cheerla Radhiaha

61. Tadepalli Gudem: Thota Gopi

62. Vunguguru: Uppala Sreenivasa Rao

63. Denduluru:  Karumuri Nageswara Rao

64. Eluru: Alla Nani

65. Polavaram: Thellam Balaraju

66. Chinthalapudi: Devi Priya

67. Nuziveedu: Meka Prathap Apparao

68. Kaikaluru: Ram Prasad

69. Gannavaram: Dhutta Ramachandra Rao

70. Gudivada: Kodali Nani

71. Pedana: B. Vedavyas

72. Machilipatnam: Perni Nani

73. Avanigadda: Simhadri Ramesh Babu

74. Pamarru: Uppuleti Kalpana

75. Penamuluru: K. Vidya Sagar

76. Tiruvuru: Rakshannidhi

77. Vijayawada (West): Zaleel Khan

78. Vijayawada (Central): Gautham Reddy

79. Vijayawada (East): Vangaveeti Radhakrishna

80. Mylavaram: Jogi Ramesh

81. Nandigama: M. Jaganmohan Rao

82. Jaggayyapeta: Samineni Udayabhanu

83. Tadikonda: H. Christina

84. Mangalagiri: Alla Ramakrishna Reddy

85. Ponnuru: Ravi Venkatramana

86. Tenali: Anna Bathula Sivakumar

87. Prathipadu: Meka Thothi Sucharitha

88. Guntur (West): Lella Appireddy

89. Guntur (East): Musthaffa

90. Pedakurapadu: Bolla Brahma Naidu

91. Chilakalurpeta:  Marri Rajasekhar

92. Narasaraopeta: Dr. Sreenivas Reddy

93. Sathenapalli: Ambati Rambabu

94. Vinukonda: Dr. Nannapaneni Sudha

95. Gurajala: Janga Krishnamurthy

96. Macherla: Pinnelli Ramakrishna Reddy

97. Vemuru: Merugu Nagarjuna

98. Repalle: Mopidevi Venkataramana

99. Bapatla: Kona Raghupathi

100. Parchuru: Gothipathi Bharath

101. Addanki: Gothoathi Ravikumar

102. Cheerala: Yadam Balaji

103. Erragondapalem: Palaparthi David Raj

104. Darsi: Boochepalli Sivaprasad Reddy

105. Ongole: Balineni Sreenivas Reddy

106. Kondepi: Jupudi Prabhakar Rao

107. Giddaluru: M. Ashok Reddy

108. Kanigiri: Madhusudhan Yadav

109. Allagadda: Bhuma Sobha Nagi Reddy

110. Sreesailam: Rajasekhar Reddy

111. Nandikotkuru: Isaiaha

112. Panyam: Gouru Charitha Reddy

113. Nandyala: Bhuma Nagi Reddy

114. Banaganapalle: Katasani Ramireddy

115. Done: Rajendranath Reddy

116. Kurnool: SV Mohan Reddy

117. Pathikonda: Kotla Hari Chakrapani Reddy

118. Kodumuru: Mani Gandhi

119. Emmiganuru: Jagan Mohan Reddy

120. Manthralayam: Bala Nagi Reddy

121. Adoni: Y. Saiprasad Reddy

122. Aaluru: G. Jayaramulu

123. Rayadurgam: Kapu Ramachandra Reddy

124. Uravakonda: Y. Vishweswara Reddy

125. Gunthakal: Y. Venkatrami Reddy

126. Tadipathri: Y.R Ramireddy

127. Singanamala (S.C): Padmavathi

128. Ananthapuram (Urban): B. Gurunath Reddy

129. Kalyanadurgam: Tippeswami

130. Rapthadu: T. Prakash Reddy

131. Madakasira (S.C): Tippeswami

132. Hindupur: Naveen Nischal

133. Penukonda: Shankara Narayana

134. Puttaparthi: Somasekhar Reddy

135. Dharmavaram: K. Venkatram Reddy

136. Kadiri: Chand Basha

137. Badvel (S.C): Jai Ramulu

138. Kadapa: Anjad Basha

139. Kamalapuram: P. Raveendranath Reddy

140. Jammalamadugu: Devagudi Adinarayana Reddy

141. Proddutur: Rachampalli Prasad Reddy

142. Mydukuru: Raghuram Reddy

143. Kandukuru: Pothula Ramarao

144. Kavali: Prathap Kumar Reddy

145. Athmakuru: Mekapati Goutham Reddy

146. Kovvuru: N. Prasanna Kumar Reddy

147. Nellore (City): Anil Kumar Yadav

148. Nellore (Rural): Katamreddy Sreedhar Reddy

149. Udayagiri: Mekapati Chandrasekhar Reddy

150. Sarvepalli: Kakani Govardhan Reddy

151. Guduru (S.C): P. Suneel Kumar

152. Sullurpeta (S.C): Sanjeevaiaha

153. Venkatagiri: Kommi Lakshmi Naidu

154. Tirupati: Bhumana Karunakar Reddy

155. Sreekalahasthi: B. Madhusudhan Reddy

156. Satyavedu (S.C): Aadi Mulam

157. Rajampeta: Amarnath Reddy

158. Koduru (S.C): K. Sreenivasulu

159. Rayachoti: Sreekanth Reddy

160. Thamballapalli: Praveen Kumar Reddy

161. Peeleru: Chinthala Ramachandra Reddy

162. Madanapalli: Desai Tippa Reddy

163. Punganuru: Peddireddy Ramachandra Reddy

164. Chandragiri: Chevireddy Bhaskar Reddy

165. Nagari: R.K Roja Selvamani

166. Gangadhar Nellore (S.C): K. Narayana Swamy

167. Chittoor: Jangalapalli Sreenivas

168. Poothalapattu: Sunil

169. Palamaneru: N. Amarnath Reddy

170. Kuppam: Chandramouli